Blogindító
L. Ritók Nóra meghívására 2012 márciusában jártam először Toldon, és ekkor fogalmazódtak meg az első ötletek, amelyek közül néhány megvalósult, néhány pedig egyelőre nem tudott, mindenesetre azóta az Igazgyöngy Alapítvány önkéntesének mondhattam magam. 2013 szeptemberétől egy éven keresztül a Vodafone Magyarország Alapítvány Főállású Angyal programjának köszönhetően sok olyan dologba tudunk belekezdeni, amit több mint másfél éve szeretnénk. És persze sok mindent folytatni fogunk, amelyek már most is jól működnek.
A program kulcseleme az önkéntesség – még akkor is, ha én kikerültem ebből a kategóriából -, így annak szervezése és a benne rejlő lehetőségek lehető legjobb kihasználása lesz a fő feladatom. Szerencsére az elmúlt másfél évben kialakult egy olyan alapcsapat, amelyre komolyan lehet számítani, de folyamatosan csatlakoznak hozzánk új, értékes emberek. És reméljük, hogy a tendencia ebben az elkövetkező egy évben is folytatódni tud. Egyre pontosabban látjuk, és egyre pontosabban meg is tudjuk fogalmazni azt, hogy milyen tudásokra, milyen segítségre van még szükségünk, ami egy ilyen munkánál elengedhetetlen. A mindenkori névsor – így a mostani is – a rólunk fül alatt olvasható, többekkel pedig a blog olvasása során is meg lehet majd ismerkedni.
Az egyik legnagyobb változás az eddigiekhez képest az lesz, hogy folyamatossá válik a jelenlétünk, hiszen minden héten ott tudok lenni a gyerekekkel, a tervek szerint egy-egy önkéntessel együtt. Ez az az elem, ami folytatásnak tekinthető, hiszen eddig is igyekeztünk a lehető legtöbb időt ott tölteni és értelmes foglalkozásokat tartani, segíteni a tanulásban, stb. Ennek a kereteit tehát ismerjük, viszonylag nagy magabiztossággal mozgunk benne, még akkor is, ha mindig van mit tanulni. A foglalkozásokat egyelőre négy kategóriába soroltuk: drámajátékok, kézműves, sport, társasjátékok. Ezekről, a konkrét játékokról, rövid leírásokat szeretnénk majd feltölteni a blog adatbázisába, amely a menüből lesz elérhető és a tervek szerint folyamatosan frissülni fog.
Fontos elem lesz továbbá a tanulástámogatás. Ez eddig jellemzően helyben és a tűzoltás szintjén zajlott, ami azt jelenti, hogy pótvizsgára készítettünk fel – sikerrel. Persze volt egy-két üdítő kivétel, amikor olyanok is kérték tőlünk, hogy matekozzunk velük, akiknek nem lett volna „kötelező”. De ezt az egészet sokkal tudatosabban, szervezettebben kell csinálnunk. Például biztosítani kell, hogy akkor is legyen hová fordulni, amikor nem vagyunk ott. Ehhez pedig kell még egy dolog: akarjanak valahová fordulni. Szóval a munka nem egyszerű, de az online eszközök rendelkezésünkre állnak, a hardver nagyjából biztosított, már „csak” ki kell jól találni és megcsinálni. És persze a személyes jelenléttel támogatott tanulásszervezést is intenzívebbé és eredményesebbé szeretnénk tenni.
Szóval mindenféléről lehet majd olvasni a blogban. Ahogy küszködünk, az apró sikereinkről, ahogy társasokat készítünk, ha csak történt valami érdekesnek tűnő, ha kérdésünk van vagy bármi, amiről azt gondoljuk megér egy bejegyzést. Az első fecskék a héten érkeznek: a nyáron tartott három egyhetes tábor rövid, képes beszámolója, amit ráhangolódásnak szánunk. Jó lesz!
máté