Mire jó a tanoda?

Erre a kérdésre keresi a választ egy könyv. Egy könyv, amihez elég sok közünk van, hiszen a TanodaPlatform több éves munkájának gyümölcse, mely munkába mi is tevékenyen részt vettünk. A héten volt a könyvbemutató, ahol egyébként a SZITU c. társasjátékot is meg lehetett ismerni, melynek fejlesztésében szintén részt vettünk, sőt, több tanulónk tesztelte is, hozzájárulva a létrehozásához.

tanodaa

A könyv ide kattintva egyébként már le is tölthető és olvasható több válaszunk is a címben feltett kérdésre. Az egyik válasz pedig éppen azzal a vitakultúra-fejlesztéssel kapcsolatos, mely a héten kapott új lendületet.

A disputázásaink kezdete óta jelen van a foglalkozásainkon egy szó, illetve egy tipikus viselkedési forma, elsősorban a srácainknál. Ez pedig a keménykedés. Egy ideje fontolgatjuk, hogy kezdünk valamit a témával, de nem mertünk belevágni. Most azonban elővettük és bedobtuk a disputa közepére a „börtöntémát” a keménykedéssel kísérve. Alakulóban van az együttműködésünk egy témához közeli szervezettel (melynek neve legyen még titok), ahonnan nagy valószínűséggel kapunk szakmai muníciót, valamint egy volt fogvatartott is a vendégünk lesz, akitől majd sokat kérdezhetnek a fiatalok. A teljes képhez pedig hozzátartozik, hogy egy jelenleg kriminológia mesterszakos hallgató segíti a felkészüléseinket, egyrészt a jogi háttér tisztázásával, másrészt pedig a fogvatartott fiatalokkal szerzett tapasztalatival.

Így indultunk tehát ennek az új fejezetnek, aminek az elején tisztáztuk azt is a résztvevőkkel, hogy ezeket az alkalmakat a teljes titoktartás jellemzi majd a részünkről. Egy kicsit a formabeli újításokkal is kacérkodtunk, így kezdetnek Dixit-kártyás választások után (neked mit jelent a keménykedés?) egy brainstorminggal folytattuk a bűncselekmények témájában. A vártnál jobban működött, mindenki megszólalt, még egymás szavába is vágtak néha.

Kiválogattunk néhány bűncselekményt, melyekhez az életszerű példát már a srácoknak kellett hozzáilleszteni. Már ennél a résznél elindult egy spontán vita a résztvevők körében, hiszen rögtön értelmezték és elemezték is az egyes eseteket. A különféle vélemények ütközését remek volt figyelni, amit csak a bűncselekményekhez illesztendő szankciók indítottak be igazán. Valódi érveket tudtak felsorakoztatni, jó, hát nem mindig szofisztikált formában, de akkor is érveltek! Az egyes bűncselekmények megítélést több perspektívából vizsgálták, fontosnak tartották kiemelni a körülményeket, hogy nincs két egyforma eset. A vita végül megegyezéssel zárult, a foglalkozás végére pedig még belefért egy társasjátékparti is. A bejegyzéseink a „börtöntéma” disputafoglalkozásairól bizony sokszor hagynak majd kérdéseket, elvarratlan szálakat és az is lehet, hogy egyes eseteket csak fellebbentünk. Ez főleg azért alakul majd így, mert a srácoknak megígértük, hogy ami a foglalkozáson elhangzik, az ott is marad. Azonban a viták formájáról, a vendégeinkről és a jól működő tevékenységeinkről természetesen mindig beszámolunk majd. Na jó, a kicsit kevésbé jól működőkről is.

DSC_2678

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!