Történelmi pillanat

A múlt héten folytatódott a történelem projektünk, amelynek keretei közt arra a kérdésre keressük közösen a választ, milyen lehetett gyereknek lenni tíz, száz, vagy akár ezer évvel ezelőtt. Fontos kiemelni, hogy a történelem középpontba kerülésénél alapvető szempont volt, hogy a szülők részéről számos visszajelzést kaptunk: szeretnék, ha gyermekeik ezzel a tantárggyal is mélyebben megismerkedhetnének a közös tanulások során. Azóta jócskán benne járunk a korban, ezúttal azt próbáltuk ki, mi lenne, ha a gyerekek a 19. század társadalmi viszonyainak megfelelően polgári, nemesi, vagy éppen jobbágycsaládba születtek volna, ráhangolódásként képek és videó segítségével meséltünk a gyerekeknek róla.

DSCN0013

Ezután külön-külön elképzeltük és összeállítottuk egy napunk menetét, leültünk, hogy bemutatkozzunk egymásnak. Izgalmas volt megtapasztalni, mennyire élő módon bele tudták képzelni magukat a szerepük adta körülmények közé, a szorgalmas polgárfiú jót derült a semmittevő grófkisasszony szinte üres napirendjén, a jobbágy-gyerek pedig elbüszkélkedhetett számos testvérével, amiben senki sem tudott versenyre kelni vele.

DSCN0018

Kisebbek és nagyobbak egyaránt tudtak kapcsolódni a több, mint egy évszázaddal ezelőtti napirendekhez, sokan a foglalkozás végén is szerepben maradtak. Jövő héten a középkorral folytatjuk a mostanitól eltérő feldolgozási módszert véve igénybe.

A történelem mellett a nyelv és a matematika is kiemelkedő szerepet kapott. Folytattuk az egymásra épülő angol és német feladatlapok kitöltését, amelyre láthatóan fogékonyak a gyerekek.

DSCN0048

A „hozott” tanulni való közt is akadt egy kis német, a magolós szótanulást szókártyakészítéssel és memóriajátékkal tettük érdekesebbé, pörgősebbé. Matematikából sok segédeszközzel dolgoztunk, használtuk a szorzó- és bennfoglalótáblát gyakoroltató saját készítésű eszközeinket, ismerkedtünk az órával, dobókockákkal, vagy éppen legózva oldottuk meg a feladatokat.

DSCN0041

Mindemellett a társasversenyre is gőzerővel folyt a készülés, a tanodát képviselő versenyzőink minden lehetőséget megragadtak, hogy gyakorolhassák a Kalahát, Quoridort, Gyümit, a Nincs kegyelem! és a Kamisado társasjátékokat.

DSCN0065

Az elkötelezett felkészülésnek meg is lett az eredménye, ahogy arról a hét elején beszámoltunk. Nagy öröm, hogy a gyerekek mindent beleadva vettek részt a játékokban, ez az a motivált jelenlét, ami a tanulásainkat is eredményessé tudja tenni. Jó átélni, hogy ezért együtt is tehetünk.

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!