Társasjáték bemutató – Bog
A Kiwi kapcsán már leírtuk, hogy mi a célunk társasjátékok kiadásával, de most is kicsit messzebbről kell indulnunk. 2013-ban még elég komoly útkeresésben voltunk, senki nem hívott minket tanodának, mi sem nagyon tudtuk, mit miért csinálunk, egyszerűen csak akartuk. Ennek az útkeresésnek volt egy igen fontos állomása a társasjáték-pedagógia, ami nagyon hamar elkezdte meghatározni munkánkat és az egész pedagógiai koncepciónkat. Jesztl József tartott nekünk több képzést is a témában, aztán dolgoztunk együtt szakmai anyagokon, workshopokon, volt többször Toldon önkénteskedni, majd pedig sok-sok együttgondolkodás után belevágtunk a fejlesztésbe és kiadásba. Igazán szép folytatása lenne a közös munkánknak a projekt sikere, hiszen a Bog lehet az első Jesztl-játék a piacon. De nézzük meg, miről is van szó.
A Bog egy egyedi betűjáték, magyar betűkészlettel, magyar betűgyakoriság figyelembevételével. Tulajdonképpen a legtöbb ismert betűjáték játszható a 104 lappal, akár a szerző által inspirációként említett Typo is, de mi magunk is kitalálhatunk játékmeneteket, sőt, remek oktatási segédeszköz is lehet. Szóval igazi bárhol elővehető, bárhol hasznosítható túlélőcsomag. De a leglényegesebb mégis az, hogy sikerült valami újat mutatni ezen a területen. Olyan betűjátékot sikerült megalkotni, ami gyereknek, felnőttnek egyaránt izgalmas, valódi játék. Fiatalabbak az összes általuk ismert szóval játszhatják, és toldalékolhatnak is, míg a nyelvészprofesszor küzdhet a tőszavakkal kedvére, akár ugyanabban a játékban. Pedagógus kollégám így foglalta össze játék után az élményeit: “Kombinálunk a betűkkel. Összevetjük a nyelvi, nyelvtani szóalkotási lehetőségeket az eredményes területszerzéssel. Optimalizáljuk lehetőségeinket, mind a betűk felhúzásánál, mind azok lejátszásánál. Sokféle terv készülhet az eredményes játék érdekében, az ellenfeleink lehetőségeivel is kalkulálva. Stratégiai és taktikai képességeink egyaránt csiszolódnak.”
A többféle játékverzió számtalan újrajátszást biztosít, az újfajta megközelítés pedig nem csak a betűjátékok szerelmeseinek lehet vonzó.
Érdemes tehát körbenézni, elolvasni a játékszabályt, hírét vinni, megrendelni. Köszönjük!