Tábori FAGYI

A 0-3 éves korosztállyal és szüleikkel már januártól elkezdtünk többet és több szempontú célok mentén foglalkozni egy új projekt keretén belül, melyet röviden FAGYInak (Fókuszban a gyermek) hívunk. Ez azt jelenti, hogy minden baba-mama párosnak heti egyszer egyéni foglalkozást tartunk, a gyerekek sajátos igényeit és érdeklődési körét figyelembe véve. Így egészítettük ki a már addig is működő, heti 1 alkalmas közösségi foglalkozást, melyre januárig Baba-mama klubként, januártól pedig Matatóként hivatkozunk.

Ezért van az, hogy az idei nyári táborokban a legkisebb tanodásokkal és szüleikkel 3 mini, 2 alkalmas projektet valósítottunk meg, minden táborban egyet. És még Matatóztunk is mindegyik táborban egyet-egyet.

Az első fagyis projekt egy fotóalbum készítéséről szólt, melynek azt a címet adtuk, hogy Az én napom. Először a pindúrok elkészítették az album borítóját nagytesók vagy anyuka segítségével. Marokecset, festék és egy nagy fehér A3-as lap – ezek voltak az alapeszközök. Dehát nem csak az ecsetet és papírt használtuk… kéz- és láblenyomatokat is készítettünk, ujjfestéssel kísérleteztünk, illetve a testfestés impliciten adta magát ugye, festettünk még faleveleket, járdát, kavicsokat is. Közben anyukával megbeszéltük a házi feladatot: másnap le kell dokumentálni a gyerekek napját, fotózni kell és a fotókat elküldeni. Második találkozásunkkor az összefűzött könyvecskébe kerültek a kinyomtatott fotók, csillámporos ragasztóval és filcekkel ki lettek csicsázva az albumok – ez is az anyukák munkája révén. És így el is készült a beszélgetős, beszéd-indítós könyvecskéje minden baba-mama párosnak.

A második táborban “csináld magad” fejlesztő játékok készültek, két külön korcsoportra bontva a fagyisokat: 0-1,5 és 1,5-3 évesek. Szóval összesen 4 féle-fajta játékot barkácsoltunk, melyek gyártási folyamata finommotorikát, szem-kéz koordinációt, eszközhasználatot fejlesztett főképp, de a játékokkal való tényleges játék akár ritmusérzéket, kognitív képességeket is fejleszt, illetve mindenféle szenzomotoros ingeren alapszik. Első alkalommal a nagyobbakkal egy fűzőtáblát lukasztottunk (minden gyerek kipróbálta a lyukasztást, ha nem jött össze anyuka és nagytesó is besegített) és fűztünk be (minden gyerek választhatott egy színes és egy fehér cipőfűzőt). A kicsiknek főleg az anyukák készítettek egy színes, huzigálós-szalagos dobozt, mivel ehhez tűt is kellett használni. A második alkalommal a nagyokkal zörgő palackokat gyártottunk, de volt ebben a hangszerben egy kis csel, merthogy a rizsa közé be-be csempésztünk kavicsokat, ágakat, színes pompomokat, amikkel akár keresgélőset, számolósat is lehet játszani (pl. hol a zöld pom-pom?, hány kavicsot találsz a rizs között?). A piciknek szivárvány palack készült – csak színes pompomokat dugdostunk a palackba, a kupakból pedig a szivárvány színei lógtak selyem szalagok formájában.

 

A nyár utolsó táborában emlékeket alkottunk! A 3. mini projekt első foglalkozásán sima só-liszt gyurmával játszottunk: sodortunk, nyújtottunk, görgettünk, szaggattunk, csíptünk, nyomkodtunk, szerepjátszottunk, majd végezetül kéz- vagy láblenyomatokat készítettünk. Anyukák bepöttyözték a gyerekek nevét, illetve lukat fúrtak a tésztába, hogy lehessen majd felaggatni az emlékdíszt. A második alkalom a kisütött nyomatok kifestéséről és beszalagozásáról szólt. Ismét ecsetet ragadtak a kicsik és mindenféle színes festékkel kicsicsázták a pacsikat, lábnyomokat – de volt aki, még mielőtt ecsetet ragadott volna, meg akarta kóstolni a pogácsát… kunc kunc! Az anyukák feladata most a szalagok befűzése volt – a legkisebb lenyomat (6 napos babuskáé) fel is került a szekrényre, még aznap! 🙂

Hát ezek voltak a fagyis projektek 2021 nyári táboraiban. A legkisebb tanodások is mindenfélét alkottak!

 

 

Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel!