Kottára mozgunk
A Kárpátok Alapítvány A Korai Évek Fontosak programjában évek óta benne vagyunk. Az idei évben a támogatásból el tudtuk végezni a Mozgáskotta képzést, valamint eszközöket vásároltunk, amit szeptember óta rendszeresen használunk is a foglalkozásokon. Szerencsére időközben lett egy szuper mozgásos szobánk nagy tükörrel meg mindenféle földi jóval, szóval helyünk is van a használathoz.
Ebben a blogban szeretnénk picit bemutatni ezt az eszközt, illetve néhány nagyobb területet, ahol alkalmazzuk. Mi két hónapja használjuk, szóval még bőven gyűjtjük a tapasztalatokat és feladatötleteket, de nekünk egyelőre nagyon bevált, sokféle feladatra tudjuk használni, a feladatok folyamatos nehezítése vagy éppen a differenciálás is meg tud valósulni és még sok mindent szeretnénk kipróbálni.
Többféle eszközcsomag tartozik a Mozgáskotta családhoz. Mi egy olyat választottunk, amit viszonylag könnyű tárolni, de mégis sokféle feladathoz használható. A készlet ötven darab filc lapból áll, tapadós aljjal, így szőnyegen nem csúszik el. Különböző méretű, formájú és színű elemeket tartalmaz, melyek tetszés szerint variálhatók. Kaptunk még ezen kívül piros és kék színű (jobb és bal oldal differenciálására) lábnyomokat, különböző színű babzsákokat valamint kártyakészletet több témában is. A leghasznosabb számunkra a kézjeleket és egyéb jeleket tartalmazó csomag, melynek lényege, hogy egy állat egy fajta kéztartást reprezentál pl. a madár az oldalsó középtartás vagy pedig egy-egy plusz mozdulatot jelentek pl. meg kell fordulni, kétszer dobbantani stb. De ezenkívül testséma fejlesztéshez, valamint matematikai és anyanyelvi fejlesztéshez is van egy-egy kártyacsomagunk.
Mire használjuk? Például mozgásfejlesztésre.
A karmozdulatot bemutató kártyák tökéletesek arra, hogy a gyerekek önállóan kövessenek egy mozgás gyakorlatsort és közben megtanulják, hogy melyik kártyához melyik mozdulat tartozik. Lehet sétálni előre, hátra, oldalra vagy ugrálni páros lábon, egy lábon. A tappancsok segítségével a páros lábbal ugrást és közben forgást is gyakoroltuk már. A mozgássort úgyis összeállítottuk, hogy a színeket kell mondani közben vagy csak a bizonyos színű elemekre szabad rálépni, így a szabálytartás és gátló funkció fejlesztése is a nagymozgásfejlesztés mellé került.
A babzsákokat is rengeteg mindenre lehet használni. El lehet szállítani őket pókként, medveként, rákként. Végig lehet szaladni, hemperegni, mászni rajtuk. Mivel sok színűek és állatok is vannak rajta, színek és állatok szerinti gyűjtésre is használható, mi ezt is valami nagymozgással kötöttük össze általában. És persze célbadobni kisebb-nagyobb karikába is szuper.
Mire lehet használni még? Testséma fejlesztéshez.
Egyik kedvenc játékunk a színfogó, amikor egy adott színhez kell érinteni egy testrészünket. Ezt úgy bővítettük mozgáskottával, hogy formákat (kör, négyzet, háromszög) és méreteket (kicsi, közepes, nagy) is tudunk mondani, amiben így már nem csak testséma, de egy kis szókincs is lesz. Bal és jobb oldal differenciáláshoz, a két színű talpakat használtuk vagy a piros és kék filcelemeket. Ilyenkor a kék lapokra/tappancsokra mindig csak jobb lábbal, a pirosra mindig csak bal lábbal szabad lépni, nehezítésképpen a szín, majd az irány mondását is feladatnak adhatjuk.
És még? Olvasáshoz, anyanyelvi fejlesztéshez.
Többször előkerült már a szókincs ebben a blogban. Itt nem csak az eszköz színeihez, formáihoz és méreteihez kapcsolódó szavakkal lehet játszani, de különböző témájú képek (pl. állatok, testrészek) vagy a babzsákok lapok mellé helyezésével is. Mi még betűk felismeréséhez, betűk és hívóképek összekapcsolásához is használtuk. Főleg egy sokat mozgó, mozgásos helyzetben felszabadultabb gyerekkel volt sikeres ilyenformán az eszköz használata.
Hát, itt tartunk most az eszköz felfedezésével. Nagyjából minden héten előkerül hosszabb-rövidebb időre, szóval nincs kizárva, hogy néhány hónap múlva újabb feladatokról és újabb területek bevonásáról is beszámolunk.
(Nem viccelünk, a képek elmosódása tényleg a mozgásnak köszönhető.)