Együtt a játékban!
Új forma a legkisebbeknél
Ebben az évben elég sok változás, újdonság következett be a Toldi Tanoda életében. A gyerekeknek és a szülőknek új tanodapedagógusokkal kellett megismerkedniük, megbarátkozniuk. Szerencsére a régi tanodapedagógusoktól nem kellett örökre elbúcsúzni, hiszen még önkéntesként terveznek visszatérni nyári táborok és különböző események alkalmával. A tanodát is átrendeztük, a két szobát megcseréltük. A nagyobb szoba mozgásos szobaként, a kisebb szoba pedig a tanulós szobaként funkcionál. A kisebb szobában jobbak a fényviszonyok, ami a tanuláshoz szükséges. A nagyobb szobába viszont több hely van ahhoz hogy a gyerekek mozogjanak és emellett a fejlesztő eszközök használatához is több hely áll rendelkezésre. Egy mostanra már kedvenc eszköz is helyet kapott a nagyobb szobában, ez pedig az Adamo hinta.
A személyi és a fizikai környezet változása mellett, a 0-3 éves gyerekek fejlesztésében is újdonságok léptek életbe. A tanodában eddig egy csoportos forma, azaz a Matató nevű foglalkozás valósult meg kedden délelőttönként, ahol az anyukák és a babák találkozhattak egymással. A foglalkozás alatt a gyerekek játszhattak, az anyukák beszélgethettek és sokszor valamilyen finom uzsonnát is elkészítettünk együtt. Ennek a formának sajnos eléggé hullámzó volt a népszerűsége, voltak időszakok, amikor úgy tűnt, hogy több család is ellátogat ezekre a klubokra, de valamiért sokszor visszaesett a létszám és ugyanaz a 2-3 anyuka és gyermek jött fel. A Matató mellett hétről hétre látogattam ugyanezeket a családokat, a családlátogatásokkal szinte sosem volt probléma, mindig beengedtek, vártak magukhoz a családok.
Ebben az évben úgy döntöttünk, hogy kipróbálunk egy új formát, hiszen rengeteg fejlesztő eszköz és játék van a tanodában, amik szinte kihasználatlanul állnak és jó lenne, ha minél több gyerek hozzájuk jutna. Ezek az eszközök túl nagyok ahhoz, hogy a családlátogatásokra magammal vigyem őket, így az lenne a cél, hogy a családok rendszeresen megérkezzenek a tanodába. Minden olyan családnak, ahol 0-3 év közötti gyermek van és kapcsolódik a családlátogatásokhoz, illetve az eddigi baba-mama klubhoz, biztosítunk egy egyéni alkalmat a héten, amikor az anyuka és a gyermek feljöhet a tanodába és egy egyéni fejlesztésen vehet részt. A foglalkozásokat előre megtervezem és fejlesztési célokat tűzök ki. A fejlesztési cél minden gyereknél egyéni, a kicsiknél a hasonfekvés megszerettetése, a mászás/kúszás megtanulása, nagyobbaknál a beszédindítás, a finommotorika a mozgáskoordináció fejlesztése és az alap általános ismeretek megtanulása áll a fókuszban. A piciknél a terv még könnyen felborulhat. A sok új inger, új környezet felfedezése miatt, de a célokat így is próbáljuk megtartani.
Egy másik fontos cél, pedig hogy az anyukák is minél jobban bevonódjanak a játékba, a tevékenységekbe, részt vegyenek a meseolvasásban és a mondókázásban.
A családlátogatások ugyanúgy folytatódnak heti egy alkalommal, mint eddig, csak az változott benne, hogy kevesebb eszközt, játékot viszek magammal és megpróbálunk inkább az otthon található játékokra, eszközökre építeni.
Eddig két olyan héten vagyunk túl, hogy megvalósultak az egyéni fejlesztések, a 10 kapcsolódó családból eddig 6 családot tudtunk mozgósítani. A harmadik héten egy közös mozgásfejlesztő alkalom volt. Még nagyon az elején vagyunk ennek az új rendszernek, de bizakodóak vagyunk a folytatással kapcsolatban. Az elmúlt fejlesztések tapasztalata az volt, hogy a gyerekek és az anyukák is jól érezték magukat és az is sokat számított, hogy egy-egy gyerekre-szülőre több figyelem jut. Ha ez a forma már elég jól működne, megpróbálkoznánk a páros alkalmakat bevezetni, illetve a közös alkalmakat visszahozni.